Oya Akın Yıldız Okulları’nın temeli, 1981 yılında Disney Kreş ve Anaokulu ile atıldı. Aşağı Ayrancı Kuzgun Sokakta açılan bu okul öncesi kurumun amacı; çocukların hem eğitim anlamında yeni başlangıçlara adım attıkları hem de gelecekteki yaşam becerileri ve davranışlarını oluşturdukları bu önemli dönemin içerisinde yer almak ve onları desteklemekti.

Aynı yıl, eğitim alanındaki tecrübe ve birikimlerin okul çağındaki öğrencilere de aktarılması amacıyla Ayrancı Meneviş Sokakta Oya Akın Yıldız Etüt Merkezi açıldı. Alanında uzman öğretmenlerin rehberliğinde eğitim faaliyetlerini sürdüren bu merkezle de öğrencilerin, okul dışındaki zamanlarını en verimli şekilde kullanılmaları ve akademik başarılarını artırmaları hedeflendi.

İlk kez 1981 yılında okul öncesi eğitim kurumu ve etüt merkeziyle çıktığı yolda kısa sürede Ankara’da kalite ve güvenin vazgeçilmez adresi haline gelen Oya Akın Yıldız Okulları, 38 yıllık deneyim ve birikimini aktarmak üzere okullaşma sürecine girdi.  

 

                                                                                   "Nasıl bir okul, nasıl bir eğitim modeli?" sorusunun yanıtı, 40yıl önce yola çıkarken edinilen, 

                                   "Her çocuk keşfedilmeye hazır bir yıldızdır!” anlayışında kilitlendi.                                                           

Oya Akın

 

İşte, Oya Akın Yıldız Okulları bu anlayış çerçevesinde, her çocuğu tüm özellikleriyle tanıyıp yönlendirebilmek ve yeteneklerine uygun eğitim görebilmelerini sağlamak amacıyla "butik okul” olarak tasarlandı ve "ön okul- ilkokul-ortaokul”şeklinde planlandı. 

Oya Akın Yıldız Okulları – Oran Yerleşkesi ve Oya Akın Yıldız Portakal Çiçeği Koleji -"Yakınınızda ki size özel okul!” sloganıyla , Ankara’nın en gözde semtlerinden birinde, yine Ankara’nın en deneyimli ve seçkin eğitim kadrosuyla hizmet vermek üzere açıldı. 2018 yılında bu deneyimi Oya Akın Yıldız Oran Yerleşkesi'nde açılan Yıldızlar Anadolu Ve Fen Lisesi ile taçlandırdı. 

Oya Akın Yıldız Okulları, 38 yıldır hiç ödünsüz sürdürdüğü eğitim amaç ve hedefleri ışığında, "Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, eleştirel düşünebilen, kendisine ve ülkesine sorumlu, topluma saygılı, yaşam boyu öğrenmeye açık, üretken, kendi kültürünü özümsemiş ve farklı kültürlere anlayışlı, çağdaş, yaratıcı bireyler” yetiştirmeyi amaçlamaktadır.